ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ
PODEJRZANE TELEFONY - metoda tzw. SPOOFINGU dzięki, której cyberprzestępcy mogą podmieniać i wyświetlać Ci zaufany numer banku, urzędu czy policji i zapewniać o rzekomym zagrożeniu pieniędzy na koncie. Podszywając się pod policjanta, oszuści mogą zapewniać o udziale w rzekomej akcji policyjnej, wykorzystywać często informowanie ofiary, że akcja ma "obronić" ją przed nieuczciwym pracownikiem banku.
PODEJRZANE SMS-y, coraz częściej zostają wysyłane do nas fałszywe SMS-y np. podszywające się pod firmę kurierską, z linkami do dopłaty lub śledzenia paczki. W wiadomościach tych, oszuści wykorzystują podszywanie się pod nazwy zaufanych firm, nawet pod te zapisane w telefonie ofiary.
PODEJRZANE WIADOMOŚCI – należy uważać na budzące wątpliwości wiadomości w komunikatorach internetowych, podejrzane e-maile z załącznikami i linkami.
Zachować należy także ostrożność na próby wyłudzenia danych – np. z kart płatniczych - podczas sprzedaży np. nietrafionych prezentów przez portale społecznościowe czy serwisy.
BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ
Symbol Zamkniętej kłódki – sprawdź czy w obrębie okna przeglądarki znajduje się ten symbol, gwarantuje on szyfrowanie połączenia.
Podawanie danych wrażliwych – bank nie prosi o podawanie takich danych jak hasła wraz identyfikatorem login, numer karty wraz z kodem CVV, podawanie numeru telefonu oraz jego marki i modelu, a także dodatkowego instalowania zewnętrznych aplikacji. Zachowaj wiedzę o danych wrażliwych dla siebie.
Samodzielnie wpisuj adres strony – nie otwieraj strony logowania do bankowości internetowej z linku otrzymanego w wiadomości SMS lub e-mail , nie zapisuj też hasła i loginu w przeglądarce. Okresowo zmieniaj swoje hasło.
Weryfikuj transakcję – przed realizacją i potwierdzeniem przelewy sprawdzaj poprawność wprowadzonego numeru rachunku oraz adresata. Sprawdzaj poprawność treści w otrzymywanym komunikacje SMS.
Bądź na bieżąco – przeglądaj systematycznie historię rachunku i dokonywanych transakcji.
Korzystaj z zaufanych dostępów – podczas obsługi bankowości elektronicznej korzystaj wyłącznie z zaufanych połączeń do sieci internetowej, oraz ze sprawdzonych urządzeń
BEZPIECZEŃSTWO URZĄDZEŃ I SIECI
Korzystaj z legalnych programów – dbaj by system operacyjny posiadał aktualizacje oraz monitorował próby instalacji oprogramowania.
Antywirusy– pamiętaj o posiadaniu oprogramowania antywirusowego i jego aktualizowaniu.
Wygląd strony – przerwij czynności i skontaktuj się z bankiem gdy wygląd strony internetowej banku wyda ci się podejrzany.
Wyloguj się – po zakończonych czynnościach wyloguj się bezpiecznie z systemu, nie pozostawiaj urządzenia bez nadzoru.
Używaj bezpiecznych przeglądarek – korzystaj z bezpiecznych i sprawdzonych przeglądarek: Chrome, Internet Explorer, Firefox, Opera.